Pokud se Vam obsah nezobrazuje spravne, pouzijte verzi z naseho webu

V.I.P. DIRECT
VIP Direct
29.6.2009 vydání­ č. 138

Kreativní průmysly

Knížka Kreativní průmysly Martina Cikánka je první českou monografií, která se věnuje kreativní ekonomice. Zájemci si zde mohou ujasnit výčet odvětví, která pod tyto termíny spadají. Právě v době ekonomické krize je možná ten správný moment podívat se, zda i české kreativní průmysly mají rostoucí podíl na exportu a zda by tedy na ně neměly být zaměřeny inovační strategie našich krajů a měst....celý článek

Ohlížení za střetem kultur

Obávám se, že tento střet kultur je hlavní překážkou efektivnější alokace veřejných peněz na aktivity, které neziskovky nebo privátní sféra umějí lépe než veřejné instituce. Nestačí spoléhat na lidsky kompatibilní pracovníky, kteří jsou šťastnou náhodou ve funkcích. Potřebujeme systémová pravidla, která budou motivovat nápadité a odvážné projektové manažery (v zahraničí se pro ně vžil termín intrapreneurs) za rozjezd dlouhodobě udržitelných projektů....celý článek

VIP Telegraf

Ruští investoři vstupují do Facebooku

1,96% podíl ve společnosti Facebook ve formě prioritních akcií získala za 200 mil. USD ruská investiční skupina Digital Sky Technologies. Za dalších 100 mil. USD hodlá investor nakoupit běžné akcie od současných majitelů, tedy především zaměstnanců firmy. Facebook letos utrží podle odhadu IDC asi 500 mil. USD, tedy asi 2,5 dolaru na jednoho aktivního uživatele.

Struktura inzertních výdajů za internet reklamu

Asi 5 mld Kč zaplatili čeští zadavatelé loni za reklamu na internetu, což představuje cca 10% celkových inzertních výdajů. Podle průzkumu Factum Invenio utratili inzerenti za plošnou online reklamu loni 3,3 mld Kč, za inzerci ve vyhledávání 1 mld Kč a za reklamu v katalozích 0,75 mld Kč.

Účty za mobily v EU klesají, v ČR rostou

Podle zprávy Evropské komise průměrné měsíční náklady na používání mobilních telefonů v EU klesají, zatímco v ČR rostou. Průměrný účet v EU klesl na 19,5 eur (oproti loňským 21,5 eur), v ČR se naopak zvýšil z 22 na více než 27 eur. Dražší než v ČR jsou operátoři pouze ve Španělsku, Francii a Irsku. Celkové příjmy telekomunikačního sektoru za rok 2008 odhaduje zpráva na více než 300 mld eur.

ČSÚ o broadbandu v ČR

Podle Českého statistického úřadu fungovalo loni v ČR 1,9 mil. vysokorychlostních přípojek k internetu, což je 15% meziroční nárůst. Největší podíl mezi použitými technologiemi si udrželo ADSL (681 tisíc uživatelů). 572 tisíc uživatelů využívá Wi-Fi a další bezdrátové technologie, kabelovou televizi pak 360 tisíc.

ČTÚ o připojení k internetu v domácnosti

Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu má doma připojení k internetu 52% obyvatel ČR. 44% domácností využívá wi-fi (tj. dvakrát více než je obvyklé v EU), 21% kabelovou televizi, 18% ADSL, 10% mobil, 5% dial-up a 4% ISDN linku.

Mezinárodní výzkumné centrum AVG Technologies v Brně

AVG Technologies zřídila v Brně mezinárodní výzkumné centrum AVG Malware TRAP Centrum s investicí cca 10 mil Kč, jehož úkolem bude shromažďovat a analyzovat informace (prostřednictvím více než 80 mil. uživatelů) o malware a jeho šíření. Další dvě centra jsou na východním a západním pobřeží USA. Firma také oznámila převzetí společnosti Sana Security, která vyvíjí software na prevenci krádeží identity, se sídlem v Kalifornii, kde vznikne pobočka AVG Technologies.

SMS ze zahraničí od července levněji

Čeští mobilní operátoři sníží od července ceny za odeslání SMS ze zahraničí. V souvislosti s nařízením Evropské komise nabídne T-Mobile v rámci roamingového zvýhodnění v EU cenu 3,46 Kč, Telefónica O2 3,40 Kč a Vodafone 3,45 Kč.

Vltava.cz v insolvenčním řízení

V insolvenčním řízení skončil provozovatel jednoho z největších internetových obchodů v ČR – firma Vltava.cz. Většinovou část věřitelů podle výše pohledávek tvoří současný majoritní vlastník, investiční společnost Milestone Partners, a jeden z jejích hlavních dodavatelů.

Počet mobilních čísel loni narostl o půl milionu

O zhruba 500 tis. (na 13,57 mil.) se v loňském roce zvýšil počet mobilních telefonních čísel v ČR. Největší nárůst zaznamenal loni Vodafone (na celkových 2,89 mil.). T-Mobile zůstává operátorem s nejvyšším počtem aktivních SIM karet (5,42 mil.), Telefónica O2 má 5,26 mil. Mobilní telefon nemá cca 10-20% lidí, především dětí a seniorů.

Novela zákona o archivnictví

Obě komory našeho parlamentu schválily novelu zákona o archivnictví, který zavádí tzv. elektronickou spisovou službu. Úřady tak budou povinné vést část spisů výhradně v elektronické podobě. Zapojení obcí bude až do listopadu 2009 dobrovolné. Poté bude elektronická spisová služba povinná nejen pro obce, ale také pro krajské úřady a soudy.

Y soft expanduje do USA

Česká firma Y Soft se sídlem v Brně, která vyvíjí řešení pro úspory při tisku, koupila 80% podíl v americké firmě Xpert Image. Ta změní svůj název na Y Soft Americas a bude Y soft zastupovat na americkém trhu.

Eurostat o online nákupech v EU

Podle zprávy evropského statistického úřadu Eurostat nakupovalo v EU loni na internetu 32% populace (mezi 16 a 74 lety) - nejvíce v Dánsku 59%, nejméně v Bulharsku 3%. Nejčastěji zákazníci utráceli za cestování a ubytování (ve 14% případů), oblečení a sportovní potřeby, knihy, potřeby do domácnosti a vstupenky. V ČR podíl online nakupujících dosáhl 23%, nejčastěji se kupuje oblečení (9%), vstupenky (7%) a knihy a časopisy.

Seznam přejde k Microsoft Live Search

Portál Seznam.cz má od července využívat pro vyhledávání v zahraničí službu Live Search od firmy Microsoft, která nahradí dosud používanou službu Google Search.

eBay spustila Czech Buying Hub

eBay spustila Czech Buying Hub, který umožňuje zákazníkům prohlížet v českém jazyce aukční nabídky z jiných zemí. Ceny zboží se automaticky přepočítávají na koruny a zobrazují se pouze nabídky prodejců, kteří mohou své zboží poslat i do ČR.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členové


FIRST Innovation Park © 1999-2009 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 039