Pokud se Vam obsah nezobrazuje spravne, pouzijte verzi z naseho webu

V.I.P. DIRECT
VIP Direct
4.7.2008 vydání­ č. 134

Průzkum ICT výzkumu a vývoje na jižní Moravě zahájen

ilustrativní obrázek Naším záměrem je, aby průzkum neskončil jen sběrem několika čísel, faktů a názorů a jejich uspořádáním do tabulky pro srovnání mezi regiony. Snažíme se sestavit přehled toho nejlepšího, co může Brno a jižní Morava v ICT nabídnout. Včetně profilů a minipříběhů těch nejvýznamnějších firem i VŠ pracovišť. Včetně přehledu nejvýznamnějších mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. ...celý článek

Jak je to s Radou vlády pro informační společnost?

ilustrativní obrázek Hlavním argumentem Ivana Langera pro zrušení Ministerstva informatiky bylo, že jeho práci efektivněji zvládne úřad podřízený přímo premiérovi, který bude moci lépe bojovat proti rezortismu než jedno maličké ministerstvo. Jaká je realita rok poté?...celý článek

Velcí už nebudou porážet malé, rychlí zvítězí nad pomalými

ilustrativní obrázek Tenhle citát je z prezentace Meira Branda, ředitele izraelského Googlu, pro třetí Innovation Thursday, které proběhlo 19. června na VŠE v Praze. FIRST Innovation Park byl jedním z partnerů akce, které se zúčastnilo asi 130 hostů....celý článek

Inzerce

Podnikatelské inkubátory – líhně

Pokud nemáte o podnikatelských inkubátorech žádné ponětí, portál INOVACE.CZ pro vás připravil téma měsíce, které provází čtenáře od podmínek vzniku inkubátoru, přes podmínky vstupu inovativních firem, až po výhody, jež jsou jim nabízeny. Zároveň Vás provedeme po nejzajímavějších tuzemských a zahraničních inkubátorech a seznámíme s nejúspěšnějšími inkubovanými firmami. Je pro Vás tato problematika staré a otřepané téma? Myslíte si, že o této oblasti víte vše? Víte, kolik má ČR inkubátorů a vědeckotechnických parků? Myslíte si, že podpora začínajícím podnikatelům je v zahraničí efektivnější než u nás? Otestujte si své znalosti v soutěžním kvízu a zároveň vyhrajte originální ceny.

VIP Telegraf

Zpoplatnění příchozích hovorů se může vyplatit

Komisařka EU pro komunikace V.Redingová usiluje o snížení velkoobchodních poplatků, které si navzájem účtují mobilní operátoři, na což někteří z nich reagovali zmínkou o možném zpoplatnění příchozích hovorů. Rozdělit cenu hovoru, placené jen jednou stranou, na dvě složky a ty inkasovat od volajícího i volaného, jak je tomu např. v USA nebo Singapuru, by však mohlo znamenat na straně uživatelů spíše snížení než zvýšení celkových nákladů, píše Jiří Peterka a Patrick Zandl. ČTÚ podle své mluvčí návrh nepodporuje.

Výsledky průzkumu e-komunikací v EU domácnostech

Evropská komise v červnu publikovala výsledky průzkumu, který mapoval využívání elektronických komunikací. Koncem loňského roku se jej zúčastnilo asi 27 tisíc domácností ve všech zemích EU. Podle něj 57% domácností má alespoň jeden počítač (ČR 50%), 49% připojení k internetu (ČR 44%) a 36% broadband (ČR 28%). Výsledky dále ukazují, že 22% domácností s připojením k internetu využívá internetovou telefonii, přičemž nejvyšší penetrace je v Lotyšsku, Litvě, ČR, Polsku a Bulharsku (přes 50%).

Centrum i Seznam posilují akvizicemi

Centrum Holdings získalo 75% podíl v nejnavštěvovanějším chorvatském portálu Net.hr. a převzalo inzertní server Cars.cz zaměřený na automobily (značka i firma mají zůstat zachovány). Posiluje i Seznam, který koupil portál Ubytovani.cz s rezervačním systémem pro zhruba 3500 ubytovacích kapacit v ČR i zahraničí.

Vodafone automaticky blokuje závadný obsah

Vodafone jako první český operátor začal automaticky blokovat všem zákazníkům přístup k webům se závadným obsahem (např. dětskou pornografií nebo propagací rasismu). Zatím není zřejmé, kdo obsah posuzuje a podle jakých kritérií. Více v článku Jiřího Peterky.

Česká vláda centralizuje nákup ICT produktů a služeb

Česká vláda schválila nová pravidla, podle nichž budou úřady nakupovat software a telekomunikační služby pouze od dodavatelů, s nimiž bude uzavřena rámcová smlouva. Ročně by tak měla státní správa ušetřit asi 1 mld Kč. První rámcové smlouvy uzavřelo Ministerstvo vnitra s firmami Microsoft a Novell.

Uzávěrka výzev pro návrhy projektů JTI je 3. září

JTI aneb společné technologické iniciativy jsou vedle 7. rámcového programu a EUREKA novou možností, jak financovat mezinárodní aplikovaný výzkum. Uzávěrka prvních výzev pro JTI ARTEMIS (vestavné systémy) a ENIAC (nano-mikroelektronika) je 3.9. ČR má předem definován rozpočet pro partnery z ČR, kteří musí vstoupit do mezinárodního konsorcia, podat projekt a uspět s nim v mezinárodním výběrovém řízení (obdoba hodnoceni integrovaných projektů v FP7). Zahájení projektu se očekává v lednu 2009. JTI mohou byt v budoucnu významným zdrojem pro financování špičkového aplikovaného výzkumu.

Vývojové centrum Qurius v Olomouci

Firma Qurius otevrela v Olomouci vývojové centrum, které se má zabývat vývojem aplikací podnikového software Microsoft Dynamics, později případně platformy Microsoft.Net. Centrum má poskytovat služby evropským pobočkám a do dvou let zaměstnávat 80 softwarových inženýrů. Firma má centrálu v Nizozemí a celkem zaměstnává přes tisíc lidí.

Yahoo! odmítl Microsoft a uzavřel dohodu s Googlem

Google a Yahoo! se dohodly na neexkluzivním partnerství v oblasti reklamy. Yahoo! bude využívat kontextovou reklamu AdSense na vlastních i partnerských webech v USA a Kanadě a současně odmítlo nabídky na celkové i častečné převzetí ze strany Microsoftu. Ten zopakoval, ze trvá jeho zájem o vybrané aktivity firmy.

Otevření 4. ICT výzvy FP7 pravděpodobně v listopadu

Vyhlášení 4. ICT výzvy 7. rámcového programu EU se předpokládá v listopadu s uzávěrkou v dubnu. Pracovního program na léta 2009-10 předpokládá ve 4. výzvě např. robotiku, personalizované zdravotní systémy, ICT pro seniory a hendikepované . MŠMT průběžně přijímá žádosti o poskytnutí podpory účasti v projektech mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji. Podmínkou je začátek řešení běžícího projektu po 1.1.2007 a míra financování menší než 100%. V červenci se předpokládá uzavření druhé vlny žádostí.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán každé čtyři týdny e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členové
FIRST Innovation Park © 1999-2008 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 039