Pokud se Vam obsah nezobrazuje spravne, pouzijte verzi z naseho webu

V.I.P. DIRECT
VIP Direct
5.11.2007 vydání­ č. 126

Provokací ke strategii konkurenceschopnosti

ilustrativní obrázek Kdo jste byli v úterý v Rotundě na hlavní invexové konferenci, víte, že se od těch z minulých let lišila. Nejen názvem Invex Inside ICT Forum, ale především tím, že měla za cíl zbořit mýtus ICT průmyslu jako tahouna české ekonomiky. Její autor Petr Koubský, šéfredaktor měsíčníku Inside, kladl ve svém úvodním vystoupení provokativní otázky, které se mezi českými ICT manažery zatím moc nenosí....celý článek

Umožní nový ministr převrat na univerzitách?

ilustrativní obrázek Přepsat studijní plány, nahradit zastaralý způsob řízení, zavést odložené školné a spolupracovat s podniky chtěla po univerzitách ex-ministryně školství Dana Kuchtová a její tým. Česko potřebuje flexibilní pracovní sílu, to ovšem není to, co školy produkují. To slýchávám od ICT manažerů již léta, teď však poprvé jsem něco takového slyšel z úst ministra. ...celý článek

Představujeme nové členy FIRST Innovation Park

Think Up

Inovace, výzkum a vývoj, konkurenceschopnost, kvalita: to jsou klíčové charakteristiky sektoru informačních a komunikačních technologií v Piemontu - nejprůmyslovějším regionu na severozápadě Itálie. Think Up odsud vybral 94 prvotřídních ICT firem, aby propojil jejich vyspělé technologie s požadavky firemní sféry, veřejných institucí i univerzit z celého světa.

VIP Telegraf

Byla založena Asociace operátorů digitální telefonie

Operátoři Český bezdrát, Fayn Telecommunications, IPEX, Mattes AD a Voinet, kteří poskytují hlasové služby prostřednictvím internetového protokolu, založili v říjnu Asociaci operátorů digitální telefonie. Posláním je propagace a podpora rozvoje digitální telefonie, standardizace a vzájemná technická koordinace mezi členy.

Komunitární ICT programy po zrušení MIČR zatím bez koordinace

Jak jsme již informovali, kompetence zrušeného MIČR byly převedeny na Ministerstvo vnitra (MV) a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Agenda, která se týkala koordinace komunitárních programů eContentPlus, CIP a Safer Internet Plus byla předána MV, avšak řada pracovníků opustila ministerstvo ke konci září a stále není zřejmé, kdo bude v ČR spravovat tyto programy pro podporu výzkumu, vývoje a inovačního podnikání.

Evropské univerzity potřebují reformu

Bruselský think tank Bruegel zveřejnil svoji zprávu o urgentnosti reformy evropských univerzit. Obsahuje porovnání univerzit založené na žebříčku Shanghai Ranking Top 500, který monitoruje zejména výzkumnou kapacitu univerzit po celém světě. Pouhé dvě evropské univerzity se nacházejí v první desítce a devět v první padesátce. Podle zprávy jsou hlavní příčinou nedostatek autonomního rozhodování a financování. Doporučuje proto zvýšit finančních prostředky na univerzitní vědu a výzkum (alespoň o 1% za následujících 10 let) a větší finanční nezávislost.

Podnikání v EU stále v zajetí byrokracie

Jonathan Zuck, prezident Asociace pro kompetitivní technologie (ACT), řekl v rozhovoru s EurActiv, že pokud chce Evropa podpořit inovační podnikání, musí se zabývat stále příliš vysokou úrovní byrokracie, příliš agresivní daňovou politikou, příliš nepružným pracovním právem a také zastaralou správou duševního vlastnictví, která selhává při podpoře investic. Zakládání pobočky kvůli realizaci malého projektu v jiné zemi EU a složité předpisy pro sociální a daňové záležitosti jsou zbytečnou překážkou skutečnému jednotnému trhu v EU. ACT zastupuje přes 3000 IT společností z celého světa, mezi které patří malé firmy i velké korporace.

Předběžné výsledky veletrhu Invex

17. ročník veletrhu Invex/Digitex zaznamenal podle předběžných odhadů pokles počtu návštěvníků, vystavovatelů i výstavní plochy v řádu 11-14 %. Doprovodný program letos zahrnoval více než stovku akcí. Křišťálové disky za nejlepší exponáty získaly firmy Silicon Graphics, Olympus, Kvados Mobile Solutions, Proficomms, JVC, Fraus a IBM. Osobností roku českého ICT se stal Martin Cígler, zakladatel a generální ředitel Cígler Software.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán každé čtyři týdny e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členové
FIRST Innovation Park © 1999-2007 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 039