VIP Direct
14.2.2007 vydání­ č. 117

VIP opět v novém

ilustrativní obrázek Ke včerejšímu 15. výročí českého Internetu jsme na DNS serveru uvolnili novou verzi VIP. Po čase jsme přistoupili k několika inovacím, které nespočívají pouze v novém grafickém kabátě. Tagy, komentáře pod články, trvalé odkazy, ......celý článek

Džungle litery práva

ilustrativní obrázek Nejde však jen o Mlynáře. Pokud by odvolací soud potvrdil rozsudek a z případu se stal precedens, jednou nohou v kriminále budou desítky děkanů, přednostů klinik a starostů, kteří musejí každý rok obcházet vzájemně si odporující předpisy a pokyny státních úřadů, aby vůbec zabezpečili chod své instituce nebo běžících projektů. ...celý článek

Vzestup kreativní­ třídy (4)

ilustrativní obrázek Ve čtvrtém pokračování o knize Richarda Floridy The Rise of the Creative Class se podívejme, jak popisuje čtyři aspekty společenské transformace, které odpovídají základním kategoriím lidské existence - práce, životní styl, využití času a život v komunitě....celý článek

Větší podpora pro účast firem v 7. rámcovém programu

ilustrativní obrázek Dotaci MPO ve výši až 250 tis. Kč mohou získat malé a střední podniky, které se zapojí do projektu 7. rámcového programu EU pro výzkum a vývoj. Podmínkou je dosažení aspoň 50 % počtu bodů při hodnocení návrhu projektu bez ohledu na to, zda projekt byl vybrán k financování. ...celý článek

Manifest SPIS tentokrát o e-governmentu

ilustrativní obrázek Většina evropských zemí modernizuje svoji veřejnou správu rychleji než ČR. Podle kvality a dostupnosti veřejných služeb poskytovaných elektronicky jsme se loni umístili na 21. místě z 25 členských států EU. Čeští občané a podnikatelé tak mají objektivní nevýhodu ve srovnání se subjekty z jiných zemí EU....celý článek

VIP Telegraf

K 15. výročí českého Internetu

...doporučujeme přečíst si od Jiřího Peterky, jak to bylo, a podívat se na video Web 2.0 ... The Machine is Us/ing Us (4.5 min), co se děje s webem teď. Máte-li odvahu podívat se, jak bude vypadat internetový svět v roce 2014, pak si pusťte také fiktivní dokument Muzea mediální historie (8 min). Hodně štěstí v Síti!

Mobilní operátoři chtějí vlastní vyhledávač

Na světovém kongresu 3GSM v Barceloně ohlásili mobilní operátoři záměr vytvořit vlastní vyhledávač, který by konkuroval Google a Yahoo. Skupina zahrnuje 3 mobile, Vodafone, Deutsche Telekom, France Telecom, Telefonica, Telecom Italia a Cingular. Jajich cílem je získat větší podíl příjmů z inzerce, který má vyrovnat klesající příjmy z hovorného z důvodu sílící konkurence VoIP poskytovatelů. Odhaduje se, že do 5 let bude většina uživatelů získávat informace z Internetu prostřednictvím mobilního telefonu.

Nové služby internetové televize

Internetovým službám sdíleni videa mezi uživateli zatím dominuje YouTube, nedávno převzatý Googlem. Konkurencí by se však mohl brzy stát nový projekt Niklase Zennstroma a Januse Friise. Zakladatelé úspěšných služeb Skype a Kazaa připravují spuštění internetové televize Joost (dříve známé pod názvem The Venice Project), která je založena na síti peer-to-peer s důrazem na kvalitní obraz i zvuk. U nás se rozšiřuje nabídka zatím ne příliš invenční O2TV o konkurenční projekty Stream.cz Patricka Zandla s vlastním obsahem orientovaný na teenagery a nedávno ohlášenou službu Tiscali Video.

Evropská komise poukazuje na absenci konkurence na trhu platebních karet

Financial Times zveřejnil zjištění Evropské komise, že na trhu platebních karet v EU nefunguje konkurence a vliv velkých bank je znepokojující. Zpráva zmiňuje důkazy uměle vysokých poplatků za používání karet a také jednání, které odporuje pravidlům hospodářské soutěže. Banky mohou své síly zneužívat k poškozování spotřebitelů a malých podniků. Zákony řady zemí bankám nynější chování tolerují. Komise podrobuje kritice vydavatele karet Visa a MasterCard, které vyšetřuje i kvůli jiným problémům. Zpráva nezmiňuje konkrétní země, nicméně Evropská komise již dříve kritizovala poplatky v ČR, Maďarsku a Portugalsku, kde obchodníci odvádějí na poplatcích za přijetí karet v průměru 3-4x více než ve Švédsku, Finsku a Itálii.

Accenture otevírá v Brně technologické centrum

Poradenská společnost Accenture otevřela v Brně své druhé technologické centrum v ČR s 60 pracovníky, kteří budou zajišťovat outsourcing v oblasti vývoje a podpory aplikací a systémovou integraci pro klienty ze západní Evropy. Pražské centrum bylo otevřeno v roce 2001 a dnes zaměstnává 1700 lidí. Accenture má celkem 44 technologických center, ve střední a východní Evropě ještě v Bratislavě, Bukurešti, Rize a Varšavě.

ENUM registruje již přes půl milionu telefonních čísel

Správce národní domény CZ.NIC uvedl do plného provozu systém ENUM (viz VIP Direct #112). Během testovací fáze si uživatelé zaregistrovali přes 2000 domén, které reprezentují více než 530 tisíc telefonních čísel. ENUM využívá v současné době např. Rakousko, Německo, Polsko, Finsko, Rumunsko a Švýcarsko.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán každé tři týdny e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členové


FIRST Innovation Park © 2006-2007 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 039