VIP Direct
24.1.2007 vydání č. 116

Vzestup kreativní třídy (3)

ilustrativní obrázek Začněme třetí pokračování o knize Richarda Floridy The Rise of the Creative Class malým myšlenkovým experimentem. Představme si typického člověka z roku 1900 a přenesme ho v čase do roku 1950. Pak vezměme typického člověka z poloviny 20. století a přenesme ho do současnosti. Pro kterého z nich by to byla větší změna? ...celý článek

Nakoukání do strategie Seznam.cz

Zatímco v oblasti filmového humoru si Borat získává pozornost mystifikacemi a záměrným komolením jazyka, ve světě ICT businessu začíná být účinnou formou firemního PR využívat osobní weblog jejího nejznámějšího zástupce. Ivo Lukačovič si píše blog už nějaký ten pátek a často na něm dělá Seznamu neformální a chytrou reklamu. Minulý týden na něm publikoval část nové firemní strategie....celý článek

Výsledky ankety VIP Direct

ilustrativní obrázek V říjnu jsme čtenáře požádali o vyplnění krátké ankety, abychom mohli lépe přizpůsobit newsletter vašim potřebám. Děkujeme všem, kteří si na ni našli čas. Jak jsme slíbili, z respondentů byli vylosováni tři výherci vybraných vín. Stali se jimi V. Brachtl z Chrudimi, F. Chýlek z Prahy a J. Fišer z Plzně. Co jsme se od vás dozvěděli? ...celý článek

Představujeme nové členy FIRST Innovation Park

ARDACO

Spoločnosť ARDACO, špecialista v oblasti informačnej bezpečnosti, je tvorcom unikátnych technológií a produktov z oblasti bezpečnosti mobilnej komunikácie, elektronického podpisu a ochrany dokumentov, ktoré oceňujú klienti a partneri vo viac ako 29 krajinách sveta. Riešenia sú vhodné pre akékoľvek korporátne alebo vládne entity ako aj pre individuálnych užívateľov. Ide najmä o riešenia poskytujúce bezpečný prenos hlasu a dát a bezpečný manažment dát, umožnujúce ich efektívne uchovávanie, prístup a prenos, bez ohľadu na ich formát. Firma sa taktiež aktívne zapája do výskumnej spolupráce na Európskej úrovni a je členom niekoľkých Európskych technologických platforiem. Je pripravená participovať na výskume v oblastiach vyžadujúcich si komunikačnú bezpečnosť /prenos dát, GSM, RFID/.

VIP Telegraf

Broadband aplikace roku 2006

Na prosincovém setkání Broadband Monday byly vyhlášeny výsledky soutěže broadbandová aplikace roku 2006, kterou pořádalo TUESDAY Business Network pod záštitou Ministerstva informatiky s cílem podpořit rozvoj trhu s rychlým Internetem v ČR. Zvítězilo internetové vysílání České televize před hudebním portálem i-legalne.cz a Národní infrastrukturou pro internetová multimédia. Aplikace, které hodnotila novinářská porota ve složení Markéta Kaclová, Jiří Peterka, Karel Zaoral, Aleš Miklík a Ondřej Aust, musely vedle originality motivovat rozvoj počtu uživatelů, mít promyšlenou strategii i obchodní využití.

Země EU se shodly na regulaci cen za mezinárodní roaming

Na prosincovém jednání Rady EU pro dopravu, telekomunikace a energetiku se většina ministrů členských států shodla na nutnosti regulovat ceny za mezinárodní roaming v rámci EU. Na základě studií možných dopadů na spotřebitele a ekonomiku budou nejdříve regulovány jen velkoobchodní ceny a pokud se tato regulace neodrazí na snížení koncových cen pro uživatele, dojde k regulaci i maloobchodních cen. Nařízení by mohlo vejít v platnost koncem června. Již od února hodlá Evropská komise zavést bezplatné telefonní číslo na pomoc ztraceným dětem jako součást širšího projektu evropských harmonizovaných čísel ve tvaru 116xxx, které mají sloužit pro občany EU v obtížných životních situacích.

Nové vývojové centrum Red Hat v Brně

Americká softwarová společnost Red Hat investuje přes 38 mil. Kč do nového vývojového centra v Brně, které zaměstná přes 200 programátorů. Centrum bude umístěno v blízkosti Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Firma chce s univerzitami úzce spolupracovat např. při zadávání diplomových prací, stážích studentů nebo vytváření nových studijních oborů. Red Hat je předním světovým dodavatelem podnikových technologií založených na operačním systému Linux a open source s pobočkami ve 25 zemích.

Apple představil iPhone

Apple představil na veletrhu Macworld nový produkt iPhone, který v sobě kombinuje mobilní telefon, multimediální PDA s fotoaparátem a hudební přehrávač na bázi iPodu. Novinkou je dotyková obrazovka, která umožňuje ovládání dvěma prsty. Na americký trh má být uveden v červnu za cenu (dotovanou operátory v případě dvouleté smlouvy) okolo 500 USD. Prodej v Evropě má být zahájen v říjnu. Název produktu se stal ihned předmětem žaloby od firmy Cisco, která na něj vlastní ochrannou známku. Zajímavou polemiku ohledně převratnosti produktu svedli na Lupě Aleš Miklík a Petr Staníček.

Německo upouští od zákazu Švarc systému

Pokud neměl v Německu v roce 2000 živnostník žádné zaměstnance a prováděl zakázky pro jednu a tu samou firmu, hrozila oběma stranám vysoká pokuta. 300 tisíc eur pokuty požadoval stát od firmy, která takovým živnostníkům zadávala zakázky a až 50 tisíc od malého podnikatele. Následek zavedení nového zákona byl logický. Podnikatelé odhlašovali houfně své živnosti a hlásili se následně u úřadu pro nezaměstnané, odkud pak pobírali sociální podporu. Trvalo asi 2 roky, než stát diskriminaci malých podnikatelů proměnil v pravý opak. Německá vláda nyní prosazuje tzv. Ich AG (já firma) program, ve kterém se pokouší dostat nezaměstnané živnostníky právě tam, odkud je předtím vyháněla. Podle článku Petra Behenského.

ERAWATCH o vědě a výzkumu v EU, Japonsku, Číně a USA

Evropská komise spustila novou informační službu ERAWATCH poskytující aktuální a přehledné informace z oblasti vědy a výzkumu o členských zemích EU, asociovaných zemích (např. Izrael, Norsko, Švýcarsko a Turecko), Japonsku, Číně a USA. Lze v ní najít např. strategické dokumenty, mechanismy financování, profily národních i regionálních výzkumných organizací, informace o programech, publikacích nebo patentech. V části věnované ČR jsou mj. anglické verze Národní inovační politiky 2005-2010, Národní politiky výzkumu a vývoje 2004-2008, Dlouhodobé směry výzkumu apod.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán každé tři týdny e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou dávány k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členovéFIRST Innovation Park © 2006-2007 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 039