VIP Direct
12. 12. 2006 vydání č. 114

Vzestup kreativní třídy

ilustrativní obrázek V roce 2002 napsal Richarda Florida knihu, která se stala bestsellerem. Její téma je převážně sociologické, přesto nadchnula ekonomy, podnikatele i fanoušky nových technologií. Dlužno dodat, že si získala také řadu odpůrců, neboť je nesmírně provokativní. Autor se v ní věnuje rostoucímu významu nové sociální třídy a mě se líbila natolik, že se vám ji pokusím na pokračování představit....celý článek

OECD Information Technology Outlook 2006

ilustrativní obrázek Představujeme další studii zabývající se inovacemi, vývojem ICT trhů a jejich dopadem na ekonomiku a společnost. Letos v říjnu ji vydala OECD, která publikuje každý rok střídavě přehled vývoje informačních a komunikačních technologií a telekomunikací. 315 stran analýzy obsahuje osm kapitol věnovaných globalizaci ICT sektoru a služeb, offshoringu, vzrůstající důležitostí digitálního obsahu v příbuzných odvětvích průmyslu, zaměstnanosti a na pracovním trhu potřebným dovednostem, nově vznikajícím aplikacím a národním ICT strategiím....celý článek

Instinkty: Fair Trade aneb nákup kvality s podporou místa původu

ilustrativní obrázek Máte rádi kvalitní kávu, čaj, čokoládu, keramiku nebo šperky a jste ochotni za ně zaplatit o něco více, pokud víte, že tím podporujete prvovýrobce v zemi původu a nikoli nadnárodní distribuční řetězce? Vyzkoušeli jste někdy zboží ze sítě Fair Trade? Sortiment zahrnuje také např. kakao, cukr, banány, sušené ovoce, ořechy, koření, rýži a významnou součástí jsou umělecké a řemeslné výrobky jako keramika, sklo, textil, šperky, hudební nástroje, koberce apod. ...celý článek

Chcete začít nový rok dobrým vínem?

ilustrativní obrázek Napište nám, prosím, co se vám líbí a nelíbí na současné podobě newsletteru. V souvislosti s 11-letým výročím VIP a přechodem newsletteru VIP Direct na grafickou podobu vás prosíme o spolupráci při jeho dalším směrování. Vyplnění jednoduché online ankety vám zabere jen pár minut a nám pomůže přizpůsobit newsletter lépe vašim potřebám. Průzkum je anonymní, ale ti, kteří uvedou e-mailovou adresu, mohou získat jedno ze tří vybraných vín. Podívejte se, jakých....celý článek

Představujeme nové členy FIRST Innovation Park

Camea

Posláním firmy je vývoj a výroba moderních systémů zpracování obrazů a signálů pro průmyslové nasazení a monitorování silničního provozu. Camea je zapojena do výzkumu metod a algoritmů zpracování obrazu a počítačového vidění, počítačové grafiky a interakce člověka s počítačem, obrazových senzorů a zpracování signálů a v návrhu systémů a řešení na klíč s využitím výsledků výzkumu. Firma vznikla v roce 1995 a kromě zákaznických řešení je její aktivitou i návrh, výroba a prodej komponentů, jako jsou videokamery, digitalizační desky do PC nebo tvorba nástrojů pro práci s obrazem a zpracování signálu v reálném čase. Forma má zkušenosti z evropských projektů spolufinancovaných EU a spolupracuje se svou sesterskou společností v USA.

VIP Telegraf

Zvýšené odvody z elektroniky pro autorské svazy

10.11. nabyla účinnosti vyhláška, která zvyšuje poplatky odváděné autorským svazům z prodejní ceny zařízení a záznamových médií použitelných k tisku a kopiím. U tiskáren a kopírek jde o 45 až 13500 Kč, u kazet, CD, DVD, paměťových karet a disků o 40 hal až desítky Kč. Z našich politických stran vyjádřila nesouhlas Strana zelených, která poplatky považuje za neúměrně vysoké a "neztotožňuje se s paušálním zpoplatňováním nosičů dat a přístrojů k jejich rozmnožování" s tím, že "je legislativní chybou, pokud autorský zákon ani prováděcí vyhlášky jasně nestanovují pravidla pro rozdělování vybraných prostředků". I v zahraničí jsou tyto poplatky terčem kritiky z důvodu dvojího zdanění a porušení presumpce neviny (mají-li být kompenzací za ilegální kopie).

Zahraniční nabídky technologické spolupráce

Ve spolupráci s mezinárodní sítí IRC a BIC Plzeň vám předkládáme následující nabídky na spolupráci - VoIP technologie pro provoz na existující podnikové komunikační platformě (Irsko), Workflow řešení založené na inteligentním agentovi (Francie), Řešení pro automatickou detekci a extrakci objektů z videozáznamu (UK), Software pro digitalizaci a archivaci poškozených textů s využitím multispektr. zobrazení (Itálie), 3D modelovací technologie pro geografické informační systémy (Izrael), Software pro zpracování finančních dokumentů (Polsko), Automatický převod papírových dokumentů do digitální podoby (Německo), Software pro analýzu sítí (Finsko), ERP integrovaný informační systém pro firemní management (Polsko). Podrobnější informace zašleme na vyžádání. Loni takto našlo své klienty/partnery 12 českých firem.

Google spustil AdSense pro češtinu

Google umožnil využívání reklamního systému AdSense i pro www stránky v češtině. AdSense vkládá do stránek reklamu související s jejich obsahem. Je zdarma a spočívá v kombinaci platby za kliknutí (PPC) a platby za zobrazení. Poskytovatel obsahu získává peníze při každém kliknutí uživatele na inzerát na jeho stránce a samotní inzerenti mohou získávat místo na stránkách prostřednictvím online aukce. Kromě textové reklamy lze využívat i obrázky v úpravě, která odpovídá povaze a designu stránek. Poté, co je schválena online žádost majitele stránky, stačí umístit na stránku příslušný HTML kód a do 3 dnů se začnou objevovat inzeráty se zacílením na daný obsah. AdSense mohou využívat firmy i fyzické osoby.

Skype otevře v Praze vývojové centrum

Do března 2007 otevře Skype v Praze vývojové centrum. Do konce roku má v plánu zaměstnat až 30 softwarových specialistů, kteří se mají věnovat převážně vývoji jádra komunikačního software. Zástupci Skype uvedli, že služba SkypeIn, která umožňuje příjem hovoru z tradičního telefonu na vlastní číslo, zatím není v ČR dostupná, a představili novinářům hybridní mobilní a bezdrátové telefony pro přenos hlasu na bázi WiFi a VoIP.

Kontaktní místa Hospodářské komory budou sídlem CZECH POINTů

Hospodářská komora se dohodla s Ministerstvem vnitra, že jejích 200 kontaktních míst bude sídlem tzv. CZECH POINTů (Český podací ověřovací informační národní terminál), tedy míst, kde občan bude moci získat veškeré údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech k jeho osobě. Základem sítě by se měly stát obecní úřady, ale i další subjekty, které získají k provozování oprávnění. K tomu je třeba legislativní úprava, která v první fázi umožní na jednom místě získat výpis z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku trestů a živnostenského rejstříku.

Výsledky 7. ročníku Technology Fast 500 EMEA

Poradenská společnost Deloitte vyhlásila výsledky 7. ročníku své soutěže Technology Fast 500 EMEA - nejrychleji rostoucích technologických firem v oblasti Evropy, středního východu a Afriky. kriteriem hodnoceni je průměrný růst obratu za posledních 5 let. Nejvíce firem je z Británie, Francie a Německa. Na prvních místech se umístily MX Telecom (UK, bezdrátové služby, 57940 %), Q-Cells (Německo, solární panely, 33019 %) a TomTom (Nizozemí, satelitní navigace, 29519 %). V žebříčku je 9 českých firem - Internet Mall, Cleverlance, Adastra, Aaron Group, Logos, Cesky Web, Asiana, ELKO EP a Et netera.

Druhá investice MCI Management v ČR

Polský VC fond MCI Management dokončil druhou investici v ČR. Příjemcem je společnost Nostromo ICT, která se zabývá vývojem mobilních her a dále distribucí a agregací mobilního licenčního obsahu ve střední a východní Evropě. Pražská firma má kanceláře v Moskvě, Varšavě a Záhřebu a za sebou již úspěchy s mobilními hrami ke značkám Pán Prstenů, Shrek, James Bond, Garfield, Mr. Bean aj. MCI poskytne 1 mil. USD na zahraniční expanzi firmy a zvýšení stávající kapacity vývoje. Předchozí investice viz VIP Direct #106.

Dva české on-line obchody s digitální hudbou

V listopadu zahájily provoz dva české on-line obchody s digitální hudbou, I-legalne (provozovatel DVC International) a All Music (Vltava Stores). Oba nabízejí pořízení i jednotlivých skladeb, avšak pouze ve formátu WMA-DRM s nutností používat Windows Media Player v10 a vyšší. Nepodporují tak např. formát MP3 a přehrávače iPod. Zákazníci si mohou vybrat z několika platebních kanálů včetně platby kartou a jsou oprávněni k 10 kopiím zakoupeného obsahu. I-legalne nabízí 220 tisíc skladeb od 13 tisíc interpretů z různých hudebních žánrů s cenami od 14 Kč (produkce amatérských kapel je v nabídce zdarma), AllMusic se zatím soustředí spíše na nezávislé vydavatele a ceny začínají na 5 Kč.

Výsledky ankety Křišťálová lupa

Server Lupa vyhlásil výsledky své ankety Křišťálová Lupa, ve které asi 11 tisíc respondentů rozhodlo o nejzajímavějších službách českého Internetu v 11 kategoriích. Mezi oceněnými jsou např. CzechComputer (kategorie e-shop), Český hosting (webhosting), Justice (web veřejné správy), iDnes (obecné zpravodajství), Rodina (specializované zpravodajství), Google (vyhledávač) a Ivo Lukačovič (osobnost). Odborná porota pak přidělila cenu za projekt roku zpravodajskému serveru Aktualne.cz a anticenu "státem dotovanému bulváru" Peprnet.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán každé tři týdny e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou dávány k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členové


FIRST Innovation Park © 2006 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 053