VIP  
Direct
21. 10. 2006 vydání č. 112

Nástrahy falešných světů

Kolo světla; photo by David Helán Ivan Pilný píše pravidelně do Eura sloupek nazvaný Glosy postaršího technokrata. Obvykle patří mezi první texty, které si přečtu. V č. 39 nesl sloupek název Opustíme začarovaný kruh IT komunity? a všímá si v něm sebestřednosti a demagogického přesvedčení ICT průmyslu (dobře jej zná z nejvyšších pozic, které zastával v Microsoftu a Českém Telecomu), že bez jeho polotovarů skončíme v periferním pralese. ...celý článek

Instinkty: Fotografie Davida Helána

Rudé nebe; photo by David Helán Počínaje 112. vydáním VIP Direct věnujeme alespoň pár řádků události nebo člověku, které přesahují naše tématické zaměření a vás by mohli inspirovat. Můžete to považovat za výraz našeho respektu k těm, kteří nechávají vedle rozumu působit také emoce a kteří nemusejí být vždy poháněni jen ekonomickými stimuly. Jako první vám nabízíme kombinaci technologické inovace a umělecké invence. ...celý článek

Invex nemusí být jen o ICT

ilustrativní obrázek Díky Internetu dnes podléhá asi 20 % všech pracovních míst bílých límečků globální konkurenci (pro střední Evropu především z Asie, ale i z Balkánu). České vysoké školy přitom nestíhají uspokojit ani polovinu poptávané ICT kapacity u nás působících firem. Česká imigrační politika navíc nedělá velkého rozdílu mezi kopáčem a hi-tech odborníkem s doktorským titulem z Ukrajiny nebo Bulharska. K čemu to asi povede? ...celý článek

Jaké služby čekat od banky?

ilustrativní  
obrázek Na weblogu Patricka Zandla probíhala před pár týdny diskuse ohledně služeb, které bychom čekali od České pošty. Ještě častěji mám důvody se ptát, co očekávat od bank. Tedy od těch českých. Když máte v bance na běžném účtu uložená eura a chcete si vybrat něco hotovosti na dovolenou, nemělo by být výhodnější si je ze své banky vybrat než je nakupovat za koruny u pouličních směnárníků? ...celý článek

Zveme vás

International deployment of e-business services
Wisla, Polsko, 8. 11.

Ve středu 8.11. od 14.30 hod spolupořádáme ve Wisle (kongresové centrum v polských Beskydech) workshop s panelovou diskusí zaměřenou na mezinárodní ICT projekty v oblasti eBusiness, eGov, eHealth, eLearning a eSecurity a na příležitosti jejich financování z venture kapitálu nebo EU programů. Účastníci mohou bezplatně prezentovat svůj projekt nebo záměr při hledání partnerů pro 7. rámcový program. Po skončení diskuse budou probíhat bezplatné konzultace k financování projektů. Akce pořádaná ve spolupráci s Europe Unlimited je součástí 22. ročníku celotýdenní konference zaměřené na IT a e-commerce.

VIP Telegraf

Soud zrušil předběžné opatření u projektu e-mýtného

Krajský soud v Brně zamítl žalobu konsorcia Autostrade (jednoho z poražených uchazečů v tendru na e-mýtné v ČR) a zrušil předběžné opatření, které na týden zastavilo výstavbu mýtných bran a ministerstvu dopravy zabránilo čerpat a platit související služby. Soud tak potvrdil rozhodnutí antimonopolního úřadu a umožnil vítězi tenderu, firmě Kapsch, dokončit realizaci zhruba čtvrtiny celého řešení, které má být dokončeno k začátku roku 2007. Stát by měl ročně z mýtného získat asi 8 mld Kč, pro příští rok odhaduje ministerstvo čistý výnos 2,8 mld.

Google koupil YouTube

Google koupil za 1,65 mld USD firmu YouTube provozující stejnojmennou službu pro bezplatné sdílení videozáznamů. Firma byla založena v únoru 2005, nyní má 60 zaměstnanců. Asi 50 mil. uživatelů denně shlédne 100 mil. klipů a 65 tisíc jich nahraje. YouTube byl zatím financován fondem rizikového kapitálu Sequoia Capital (na úrovni ani ne 1 % zmíněné sumy).

PayPal podporuje platby v českých korunách

Největší světový mikroplatební systém PayPal umožňuje od 13.10. platby v českých korunách. Již dříve bylo možné z ČR platit a od nedávna též platby přijímat (viz VIP Direct #109), nyní přibyla plná podpora naší měny (a také např. maďarské a polské). PayPal umožňuje platby celkem z/do 103 zemí v 16 měnách prostřednictvím 14 lokalizací (česká zatím není). Poplatky za převod jsou pro příjemce peněz na podnikatelský účet 10 Kč a 3,2 % (při vyšším obratu klesají).

Novela kompetenčního zákona má zrušit Ministerstvo informatiky

Ministerstvo informatiky má podle navržené novely kompetenčního zákona zaniknout ke konci roku 2006. Kompetence týkající se e-governmentu mají přejít na Ministerstvo vnitra (jako ústřední orgán pro e-gov), agenda elektronických komunikací a poštovních služeb pak na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Budoucnost některých aktivit MIČR, např. podporu pro rozvoj broadbandu nebo kampaně k přechodu na digitální TV vysílání, je zatím nejasná. MIČR vede náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který má za úkol připravit delimitaci ministerstva.

Portál Atlas strategickým partnerem ICQ

Portál Atlas se stal strategickým partnerem ICQ pro ČR s exkluzivním zastoupením pro prodej reklamy. Celosvětově je evidováno 370 mil. stažených klientů, u nás ICQ dominuje trhu instantní komunikace. Čeští uživatelé tvoří 7 % podíl, 70 % z nich je mladší 25 let. Atlasem lokalizovaný ICQ klient je provázán s obsahem i mailovými účty na portále a časem má nabízet i zasílání SMS zpráv zdarma (bez reklamy). Cílem ICQ je stát se multiplatformním komunikačním centrem pro přenos textu i hlasu mezi počítačem, mobilem, pevnou linkou i televizí.

Český tým ve finále Intel Berkeley Entrepreneurship Challenge

Tým z VUT v Brně vedený Tomášem Bátrlou se stal se svým business plánem v oblasti m-commerce a lokalizace jedním ze dvou postupujících ze semifinále mezinárodní soutěže hi-tech business plánů NOVATechCom (součást Intel Berkeley Entrepreneurship Challenge). 24.10. bude soutěžit o výhry 20 a 10 tisíc USD a investici v celosvětovém finále v Kalifornii. Východoevropského semifinále v Sofii se zúčastnily projekty ze 6 zemí, partnerem soutěže pro ČR je FIRST Innovation Park.

CZ.NIC zahájil testovací provoz systému ENUM

Správce národní domény, sdružení CZ.NIC, zahájilo testovací provoz systému ENUM, který umožňuje uživatelům jakéhokoliv telefonního čísla zaregistrovat si k němu speciální internetovou doménu s údajem, jak se na číslo dovolat po Internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat zdarma bez ohledu na síť operátora (včetně zahraničních). ENUM již funguje např. v Německu a Rakousku. Smlouvu o registraci ENUM domén zatím uzavřely KRAXNET, IGNUM, IPEX a GENERAL REGISTRY. Spuštění do plného provozu je plánováno na leden 2007.

Brno hostí prestižní konferenci evropských rektorů

19.-21.10. Brno hostí konferenci Asociace evropských univerzit (EUA). Hlavním tématem je role univerzit v kontextu regionálního rozvoje a inovací. EUA vznikla roku 2001 a dnes sdružuje 777 evropských univerzit ze 45 zemí. Brno bylo vybráno jako centrum inovačních aktivit s šesti univerzitami a celkovým počtem 60 tisíc studentů. Na akci budou prezentovány mj. výsledky studie porovnávající z hlediska výše uvedených témat Brno, Barcelonu, Manchester a společný region severního Dánska a jižního Švédska.

Národní konference k zahájení 7. rámcového programu

24.-25.10. se v Praze koná Národní konference k zahájení 7. rámcového programu EU, která je součástí 4. českých dnů pro evropský výzkum. Vystoupí zástupce DG Research, Evropské investiční banky, francouzského Ministerstva pro výzkum a vývoj a národní kontaktní body sousedních zemí. Organizuje Ministerstvo školství ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR. Účast po registraci bezplatná.

Hlasování o nejlepší web IST projektu

Evropská komise vyhlásila soutěž o nejlepší web IST (Information Society Technologies) projektu 6. rámcového programu. Přihlásit se mohou zástupci všech běžících i skončených projektů. V prvním kole hlasuje na základě čtyř kritérií internetová veřejnost (do 31.10.), z nejlepších pak ve druhém kole vybere tři finalisty odborná komise. Vítěz bude vyhlášen koncem listopadu na IST konferenci v Helsinkách a obdrží cenu 10 tisíc eur.

Karneval Media spustil telefonní služby

Kabelový operátor Karneval Media začal nabízet uživatelům svých sítí vedle televize a vysokorychlostního Internetu i telefonní služby. Vybírat lze mezi tarifem Povídej (poplatek 279 Kč měsíčně) a Povídej víc (329 Kč a 75 min volných minut). Na pevné linky lze volat za 1,19 Kč/min ve špičce a 0,59 Kč mimo špičku, do mobilních sítí za 4,99 a 4,49 Kč. V rámci sítí Karneval a GTS Novera je volání zdarma. Kombinace Karneval DUO nabízí tarif Povídej víc se 100 volnými minutami a internetové připojení 2000 kbps za 799 Kč měsíčně.

Nové vedení SPIS

Po odstupujícím Ondřeji Felixovi byl prezidentem Sdružení pro informační společnost jmenován Jiří Polák (Deloitte). Následně představenstvo zvolilo svým předsedou Zdeňka Pilze (Sun Microsystems), místopředsedou Richarda Kauckého (Software 602). Na uvolněné místo byl do představenstva kooptován Jaroslav Hloušek (Veletrhy Brno).

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán každé tři týdny e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou dávány k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST  
innovation park

Naši členové


FIRST Innovation Park © 2006 | e-mail: vip@park.cz | tel: +420 541 143 053