Pokud se Vam obsah nezobrazuje spravne, pouzijte verzi z naseho webu

V.I.P. DIRECT
VIP Direct
6.1.2010 vydání­ č. 140

PF 2o1o: Hlavu vzhůru, hrajeme podle vlastních not

Do nového roku 2010 vám přejeme osobní spokojenost a ty správné noty, podle kterých vyhrávat. Nenechme se otrávit, neodlétejme do teplých krajů předčasně a buďme slyšet. PF uvnitř......celý článek

Zbytečné technologie aneb čeho se zbavit

Mezi všemi těmi výročními předpověďmi o zaručených hitech letošního roku je docela osvěžující zamyslet se nad technologiemi, které jsou již překonané, hloupé, zbytečné, a kterých bychom se mohli konečně zbavit, jak píše Mike Elgan z Computerworldu. Slova o konvergenci digitálních odvětví zněla ještě před pár lety pro někoho příliš abstraktně. Tady máte, milí výrobci, konkrétní příklady. Kteří z vás pochopí mezi prvními, neušetří jen na ovladači a adaptéru....celý článek

Mobilní telefonie podle Gartnera a OECD

Infrastruktury pro platební styk a mobilní komunikaci tvoří páteř znalostní ekonomiky a jejich význam dále poroste. Proto je poněkud nebezpečné, že si naši podnikatelé a manažeři připadají v řadě evropských zemí jako chudí příbuzní, kteří musejí bez svého zavinění čelit zjevné konkurenční nevýhodě. Rok 2010 by mohl konečně přinést změnu na českém mobilním trhu – příchod čtvrtého operátora, rozšíření 3G pokrytí, snížení poplatků a vůbec pružnější tarifní politiku....celý článek

Proč platíme nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě?

Analýza porovnávala, kolik utratí průměrný klient banky za používání běžného účtu v ČR, Rakousku, Maďarsku, na Slovensku a v Polsku. Opravdu žijeme v roce 2010 v prostředí konkurenčního bankovního trhu? Vyváží velká vyjednávací síla našich bank nevýhodu českých podnikatelů a firem vůči jejich zahraničním konkurentům? Má to být signál, abychom přešli ke spoření do strožoku a platili si navzájem hotovostí z kufříku jako v mafiánských filmech?...celý článek

VIP Telegraf

500 mil. Kč na ICT v podnicích

Od nového roku zahájil CzechInvest příjem registračních žádostí o dotace na informační systémy z programu ICT v podnicích. O spolufinancování projektu (40-50% dle velikosti firmy) mohou žádat malé a střední podniky do 15. října. Celkem se v rámci této výzvy rozdělí 500 milionů korun (od 350 tisíc do 20 mil. Kč na projekt). Dotaci lze získat na pořízení hardware, software a souvisejících služeb, práci expertů nebo přístup k databázím nebo zavedení ERP systémů řízení podnikových činností.

Nový bič na dlužníky včetně státu

Evropský parlament schválil v prvním čtení směrnici o postupu proti opožděným platbám, jejíž návrh připravila Evropská komise. Kromě už existujícího nároku na úrok z prodlení získá věřitel nově nárok na náhradu administrativních a interních nákladů, která má činit 5% fakturované částky od prvního dne prodlení. Nárok na zmíněnou paušální náhradu mají mít všichni podnikatelé do 250 zaměstnanců. Unijní směrnice, která má být pro členské státy závazná zřejmě až od roku 2012, také stanoví, že veřejná správa musí hradit faktury do jednoho měsíce. Konkrétní způsob tuzemské právní úpravy bude záležet na české vládě a následně poslancích.

Internetové adresy už nejen latinkou

Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, ICANN) na svém zasedání v Soulu povolilo psaní názvů internetových adres i v jiném písmu než v latince. Jde o jednu z největších změn v historii internetu. Celá internetová adresa se tak nyní bude moci psát i jiným písmem než latinkou. Toto uvolnění má podle ICANN zpřístupnit internet více lidem na světě.

ICT statistiky ČSÚ

Podle Českého statistického úřadu se podíl domácností s vysokorychlostním připojením k internetu meziročně zvýšil o 11% na 44%. Celkově má internetové připojení 49% domácností a počítač vlastní 54% domácností (loni 48%). Mobilní telefon používá ve věku od 25-44 let téměř 99% populace (70% důchodců).

Odevzdej.cz odhaluje plagiáty seminárních prací

Systém Odevzdej.cz, který umožňuje odhalit plagiátorství při vypracovávání seminárních prací, spustila Fakulta informatiky Masarykovy univerzity. Do projektu, který Ministerstvo školství podpořilo dotací 5 milionů korun, se dosud zapojilo 10 vysokých škol.

Výsledky Deloitte Technology FAST 50

Poradenská společnost Deloitte vyhlásila výsledky 10. ročníku své soutěže Technology Fast 50 Central Europe - nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Zvítězila polská firma Netmedia (růst tržeb za posledních 5 let o 7210%). Nejlépe z českých se umístila patnáctá Insia (789%), dále Invia.cz, StringData, Trask solutions, Datasys, LMC, Cygni software a Web Design Factory. V kategorii Rising Stars (růst obratu za poslední 3 roky) se české firmy Internet Shop, LiveSport, Raynet a Kentico software umístily hned za chorvatským vítězem.

České firmy do PlugAndPlay TechCenter v USA

3-6 měsíců v kalifornském PlugandPlayTechCenter, které patří mezi nejprestižnější podnikatelské inkubátory na světě, mohou díky agentuře CzechInvest zdarma získat slibné české podnikatelské nápady. Projekt je otevřený zejména projektům z oblasti ICT, biotechnologií a čistých technologií. Technologický akcelerátor by mohlo využít kolem desítky podniků ročně – ideálně vždy dvě začínající firmy, jedna zavedená a jedna univerzitní iniciativa.

Majetkové změny u Gity, AVG Technologies a bezrealitky.cz

100% převzetí společnosti GiTy od dosavadních vlastníků – firmy Arca Capital Bohemia a manželů Girstlových – potvrdila finanční skupina JVS Group CZ. Investiční společnosti TA Associates (spravuje kapitál ve výši 16 mld USD) získala za 200 mil. USD menšinový podíl ve firmě AVG Technologies, kterou dále spoluvlastní Enterprise Investors, Intel Capital a Benson Oak. 50% podíl ve firmě bezrealitky.cz získala polská investiční skupina Allegro Group, která v ČR vlastní např. aukční portál Aukro.cz.

Uzávěrka 6. FP7 ICT výzvy 13.4.

V prosinci 2009 byla vyhlášena 6. ICT výzva 7. rámcového programu s uzávěrkou pro přijímání návrhů projektů 13.4.2010 a s celkovým rozpočtem cca 286 mil. eur. Zahrnuje např. robotiku, digitální knihovny a archivy, nanoelektroniku nebo ICT pro mobilitu a inteligentní vozidla.

O VIP Direct

CO TO JE

E-newsletter obsahující výběr posledních příspěvků Virtuálního inovačního parku (VIP) - informační služby, kterou provozujeme již od roku 1995. Je zasílán e-mailem více než 8 tisícům odběratelů. V každém vydání najdete stručný přehled s odkazem na konkrétní web adresu a další aktuality týkající se rozvoje informační společnosti a ekonomiky (některé texty nejsou na webu publikovány).

KOPÍROVÁNÍ V PLNÉM ZNĚNÍ DOVOLENO

Považujete-li VIP Direct za užitečný pramen informací, budeme rádi, když tuto zprávu (bez úprav) přepošlete svým kolegům nebo známým. Uvítáme rovněž vaše náměty, tipy a kritické připomínky. Pro komunikaci s námi používejte výhradně adresu uvedenou v následující patičce.

CHRÁNÍME VAŠE SOUKROMÍ

Nehodláme VIP Direct zneužívat k zasílání reklamních zpráv nebo jiných forem spamu. Chráníme vaše soukromí - vaše adresy nejsou k dispozici třetím stranám.


Vydává
FIRST innovation park

Naši členové

FIRST Innovation Park © 1999-2010 | e-mail: vip@park.cz | tel: 541 143 039